Używamy cookies w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

English (United Kingdom)Russian (CIS)Polish (Poland)简体中文(中国)

Deklaracja zgodności GOST-R

Deklaracja zgodności – to rodzaj dokumentu, w którym wnioskodawca (producent, dystrybutor czy transporter) oświadcza, że zadeklarowane produkty (które on produkuje, sprzedaje czy transportuje) są zgodne z wymogami bezpieczeństwa w Rosji.

Od 15 lutego 2010r. Deklaracja zgodności  zastępuje Certyfikat zgodności GOST-R dla niektórych kategorii produktów (woda, cukier, sól, pieczywo, warzywa, konserwy rybne, koncentraty spożywcze, aromaty i inne). Proces uzyskania Deklaracji zgodności GOST-R jest bardzo podobny do procesu uzyskania Certyfikatu zgodności GOST-R. Zaczyna się od przedłożenia wszystkich niezbędnych dokumentów (certyfikat ISO lub Deklaracja zgodności CE, opis produktu, skład i wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium w Rosji), jeżeli wnioskodawca nie posiada wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium w Rosji, należy przeprowadzić badania produkcji w takim laboratorium i następnie starać się o zarejestrowanie Deklaracji zgodności GOST-R w akredytowanej jednostce certyfikującej.

Często rosyjscy kontrahenci wymagają od klienta certyfikatu GOST-R, nie chcą akceptować Deklaracji zgodności, co zapewne wynika z niedostatecznej wiedzy o obowiązujących przepisach regulujących proces certyfikacji w Rosji. Niemniej jednak uzyskanie jednocześnie dwóch dokumentów – Deklaracji zgodności GOST-R i Dobrowolnego Certyfikatu zgodności GOST-R zdarza się często i jest rozwiązaniem dla producentów, którzy zamierzają handlować z kilkoma partnerami w Rosji. Klienci rosyjscy wymagają od swoich zagranicznych partnerów certyfikatu, nie jest dla nich ważne czy będzie to certyfikat dobrowolny czy obligatoryjny. Niestety wiele przedsiębiorców w Rosji nie akceptują dokumentu Deklaracja zgodności GOST-R i nie odbierają go jako poważny dokument, co jest zapewne przyczyną tego, że nie ma narazie oficjalnego ustanowionego w Rosji wzoru blanku urzędowego do tego dokumentu. Deklaracja zgodności GOST-R jest drukowana na czystej kartce papieru, ale potwierdzona jest pieczątką i podpisem osoby reprezentującej organ certyfikacji w Rosji, co potwierdza fakt, że produkcja była poddana badaniom oraz, że spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Niektórzy zadają sobie pytanie po co ubiegać się o Deklarację zgodności GOST-R, jeżeli można uzyskać Dobrowolny Certyfikat GOST-R, który będzie satysfakcjonującym dokumentem dla klienta w Rosji? Odpowiedź jest następująca: Rosyjskie prawodawstwo wprowadziło „Zakres wyrobów podlegających obowiązkowej certyfikacji” i „Zakres wyrobów podlegających obowiązkowej deklaracji”. Co oznacza, że jeżeli określony produkt należy do jednej z tych grup, musi on uzyskać odpowiedni dla tej grupy dokument. Nie ma możliwości uzyskania Obligatoryjnego Certyfikatu zgodności GOST-R zamiast Deklaracji zgodności GOST-R i odwrotnie. Oprócz w/w wymogów istnieje także wymóg wystawienia Deklaracji zgodności wyłącznie na rosyjskiego importera, producenta czy przedsiębiorcę. Deklaracja zgodności GOST-R nie może być wystawiona na producenta zagranicznego. Deklaracja zgodności jest wymagana zarówno do przejścia przez proces oclenia towaru na granicy jak i do sprzedaży towarów w Rosji.

Poniżej zamieszczona jest lista towarów podlegających obowiązkowej Deklaracji i lista towarów podlegających obowiązkowej Certyfikacji zgodności GOST-R.

 
Firma CQC oferuje takie usługi jak tłumaczenia, doradztwo w zakresie eksportu czy pomoc w uzyskaniu dofinansowania. Naszym profilem są: certyfikaty gost i normy gost. Certyfikat gost-r to potwierdzenie zgodności produkcji z normami jakości i bezpieczeństwa w Rosji. Zapraszamy do zapoznania się ofertą - certyfikacja gost - Rosja